Holka z Parkhotelu (z Prahy) a opravář kancelářských strojů (z Mostu) s touhou založit vlastní rodinu mimo své rodiště.

Stěhování do Jesenice

Náš příběh v Jesenici u Rakovníka začal na sklonku 90. let a určitě nebyl nepodobný mnoha dalším příběhům z té doby. Holka z pražského Parkhotelu a opravář kancelářských strojů z Mostu to dali dohromady a brzy přišli na to, že založit vlastní rodinu, žít svůj příběh a hledat životní pravdy (a odhalovat životní lži) by chtěli někde jinde než ve (velko)městě. Volba tenkrát padla na Jesenici u Rakovníka, kam jsem se rozhodli společně přestěhovat.

Pronájem zpustošené truhlárny

Na prvním místě je prý práce (lež č. 1), poněvadž bez té nejsou koláče. Z pražského Parkhotelu do bistra v Jesenici to nebyl zrovna odvaz, ale hlavně, že je práce. Pronájem zpustošené truhlárny v bývalém státním statku také nic moc, ale nejdůležitější je, že je kde vydělávat na stavební spoření a penzijko (lež č. 2). V říjnu 2001 se nám narodila dcera, v červenci 2004 syn a mateřská se tak protáhla na pěkných 8 let.

Nové začátky

Radostný nákup celé nemovitosti Jesenické továrny včetně dříve pronajaté truhlárny se ovšem neradostně protíná s osobními půjčkami, spotřebitelskými úvěry a firemním financováním. Kromě dětí se tak rodí rodinné truhlářství otce a syna, kteří oba chtějí dělat něco, co je baví a to pořádně. Začátky bývají vždycky těžké (lež č. 3), ale že až takhle? Klientela v místě je přivyklá nižším cenám (dám ti za výrobu nových dveří plato vajec nebo pytel pšenice), což vzhledem k zadlužení nelze akceptovat. Jsme tedy nuceni pokorně dobývat  Prahu (lež č. 4).

Hudební klub Truhlárna a rodinné muzeum Jesenická továrna

Postupně se začíná dařit a mezi roky 2009 - 2015 zakládáme Hudební klub Truhlárna jako oázu v tehdejší kulturní jesenické poušti. Přibíráme další úvěr, protože v zakoupené nemovitosti bychom kromě práce chtěli také bydlet. V rámci stavebních prací odhalujeme historii zakoupených budov. Mluvíme se sousedy, shromažďujeme nálezy, seznamujeme se s osudem Karla Lüftnera a otevíráme malé muzeum Jesenická továrna.

Zpomalení

Truhlářství slušně prosperuje, úspěšně dokončujeme vlastní bydlení, ale zdravotní potíže a závažná dopravní nehoda naznačují, že bude potřeba přibrzdit. Tlak na výkon a zisk zřejmě nejsou ten správný pohled pro naší cestu. Nazrává tedy čas k dalšímu rozhodnutí, které by mělo přijít zrovna v době, kdy před truhlářstvím stojí fronta solventních zákazníků a blýská se na skvělé časy (lež č. 5).

Jesenická továrna - kurzy, dílna, muzeum a hudba

Z rozjetého podnikatelského vlaku vystupujeme a naší ambicí je nově provozovat Jesenickou továrnu formou řemeslných kurzů, sdílené dílny, muzea a hudby. Hledání rovnováhy mezi prací a odpočinkem nebo pohybem a klidem chcete-li. Nebýt uvedených pěti lží, kterým jsme na jistou dobu uvěřili, můžeme se jen domnívat, jak by prostor Jesenické továrny po uplynulých 27 letech vypadal. Sloužil by stále jako skladiště? Nebo pěstírna žampionů nebo jiných rostlin? :-).

Pokud jste dočetli až sem, nezbývá, než se sebrat a přijet za námi do Jesenické továrny. Přesvědčte se sami, zda jsme si to celé vymysleli a je to jen marketing (další lež) anebo jde o skutečný příběh, který dnes mohou žít lidé, kteří už vědí.

Martin a Klára Louženští

Louženský

 

© 2024 Martin Louženský
Na tomto webu používáme pouze technicky nezbytné soubory cookies.