Muzeum Jesenická továrna

Karl Lüftner vybudoval v Jesenici jeden z nejvýznamnějších podniků v širokém okolí. Přijďte se seznámit s jeho odkazem.

Informationen auf Deutsch

Z Jesenice až do c. a k. metropolí dosahuje příběh podnikatelského ducha továrníka Karla Lüftnera., se kterým se můžete seznámit v našem malém muzeu. Z prostého tovaryše kovářského řemesla se Karl vypracoval na předního výrobce kovářského zboží v císařství, stal se dvorním dodavatelem a respektovaným podnikatelem, který mimojiné založil v Praze první skutečné obchodní domy. Stejně jako žula z Jesenicka je trvalou součástí slavných staveb v Praze i ve Vídni, je příběh Karla Lüftnera nesmazatelně zapsán do historie našeho kraje i celého území bývalého Rakousko Uherska.

Jesenická továrna

 

Vážení obyvatelé Jesenice a okolí, vážení pamětníci a milovníci historie,

nejsou-li vám lhostejné místní průmyslové tradice ani řemeslné dovednosti těch, kteří v minulosti jesenický region proslavili, máte-li chuť přispět zejména ke zdokumentování vývoje, rozkvětu a zániku zdejší kdysi proslulé podkůvkárny i lidských osudů s ní spřízněných, poohlédněte se po půdách či kůlnách. Objevíte-li tam zapomenuté tradiční produkty zdejší „Urbanky“, nebo dokonce nástroje k jejich výrobě (s charakteristickým znakem – vyraženým písmenem U), přineste je budete-li chtít tam, odkud pocházejí a kde je v malém vznikajícím technickém muzeu začínáme postupně vystavovat. S Vaším souhlasem vyrobíme a uveřejníme u každého produktu štítek se jménem majitele, který výrobek či produkt muzeu zapůjčil. A vy, dříve narození příznivci tradic – máte-li v paměti vzpomínky na osoby či epizody spojené s Jesenickou továrnou, podělte se s námi o tyto cenné informace ať neupadnou v zapomnění dalším generacím.

Za Muzeum Jesenická továrna z.s. všem děkuje
Martin Louženský

Muzeum Jesenická továrna, zapsaný spolek

Ve spolku jsou sdružení zastánci původní průmyslové výroby k popularizaci tohoto cíle a podpory konceptu účinnější péče o tradiční lidovou kulturu. Hlavním cílem spolku je obnova části průmyslové budovy v k.ú. Jesenice u Rakovníka na par.č.60/2 a vytvoření expozičních prostor v této budově pro muzeum zaměřené k původní výrobě od firmy Ludvík Urban (dříve Karel Lüftner), Jesenická továrna na podkůvky, obuvnické nástroje, stavební kování a jiné kovové zboží.

Napsali o nás

Jesenická podkůvkárna ožívá, brzy možná nahlédneme do její historie (článek v deníku Rakovnicko, pdf soubor)

1. září v jesenické továrně (článek Barbory Hrabalové, pdf soubor)

 

Reportáž České televize

Reportáž Českého rozhlasu

© 2024 Martin Louženský
Na tomto webu používáme pouze technicky nezbytné soubory cookies.